Pragnienie swego Serca

 
W życiu nie często zdarzają się podobne chwile - chwile, gdy wiemy, bez cienia wątpliwości, że naprawdę żyjemy, czujemy powietrze w płucach, mokrą trawę pod stopami, dotyk bawełny na skórze; chwile, gdy żyjemy całkowicie teraźniejszością i nie liczy się przyszłość ani przeszłość.*

Dla miłości i szczęścia jest się gotowym zrobić wszystko, nawet wyruszyć w podróż na poszukiwanie czegoś niesamowitego i praktycznie niemożliwego do zdobycia. Odbyć nawet podróż po mrocznej, niebezpiecznej i magicznej krainie, by udowodnić swoje uczucie. Tylko czy warto?

W wiosce Mur żyje młody Tristran Thorn, który jest zakochany w pięknej Victorii. Dziewczyna nie traktuje jego zalotów poważnie i kiedy, podczas wspólnego spaceru, widzą spadającą gwiazdę, prosi go, by ją odnalazł i jej przyniósł. Młodzieniec podejmuje wyzwanie i wkracza do Krainy Czarów, gdzie rozpoczyna się przygoda jego życia.

O Neilu Gaimanie słyszałam dużo wcześniej, ale dopiero w poprzednim roku sięgnęłam po jego Nigdziebądź i mówiąc szczerze, przepadłam. Następny w kolejce był Gwiezdny pył, jak się okazuje, nieco inna pozycja, bardziej baśniowa i naiwna, ale jednocześnie mroczna i magiczna.

Gwiezdny pył jest baśnią dla dorosłych. Pełno w niej magicznych istot, duchów, czarownic oraz samych czarów. Co ciekawe, postacie, jak i sama historia jest zabarwiona czarnym humorem i potraktowana z przymrużeniem oka, ale jednocześnie nie okazała się płytka i przesadzona. Fabuła opiera się głównie na wędrówce głównego bohatera oraz tego, co go pod czas niej spotyka. Niby nic, a jednak od książki trudno się oderwać, bo Gaiman ponownie zachwyca swoją wyobraźnią i pomysłowością. Nie można też narzekać na brak akcji czy też jej zwrotów - co chwilę coś się dzieje, a nowo napotkane istoty potrafią mocno zaskoczyć.

Bohaterowie. Jak już wyżej wspominałam, są przedstawieni mniej poważnie, nie zmienia to jednak faktu, iż są bardzo interesujący. Zarówno ludzie, jak i magiczne istoty żywo interesują i fascynują. Trudno tutaj opisać postacie, bo są wyjątkowe i indywidualne, a te magiczne tajemnicze i trudno o nich napisać w kilku słowach. Pewne jest, że bez któregokolwiek z nich, nieważne jak... dziwacznego, powieści by zabrakło czegoś istotnego.

Mam wrażenie, że aby w pełni docenić Gwiezdny pył trzeba mieć bogatą wyobraźnię, otwarte serce na bajkowe klimaty i poświęcić książce trochę więcej czasu, nawet pomimo jej małej objętości. Książka pełna magii, lekko naiwna, ale pomiędzy wierszami mówi o naszych pragnieniach i potrzebach. Pochłania od pierwszych stron, zachwyca i oczarowuje swoim klimatem. Łatwo się w nią wczuć, trudno oderwać, a jeśli już i tak myślami jest się przy bohaterach i tym, co za chwilę nastąpi. Już drugi raz nie zawiodłam się na twórczości Gaimana i jestem pewna, że sięgnę po inne jego dzieła.

Podsumowując, mogę tylko dodać, że warto zaopatrzyć się w ten tytuł z kilku istotnych powodów. Wciągająca fabuła, magiczna otoczka, fascynujący świat no i... przepiękne wydanie. Nic tylko kupować i cieszyć oko oprawą graficzną oraz wyobraźnię historią.

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Gwiezdny pył
Wydawnictwo: MAG
Data wydania: 2016-10-26
Kategoria: fantastyka
ISBN: 9788374806725
Liczba stron: 208
Ocena: 7/10

15 komentarze:

 1. zdecydowanie dla tego wydania warto się skusić <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach zakup tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam akurat ochotę na baśń dla dorosłych, dlatego postaram się mieć na uwadze powyższy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od dawna mam zamiar poznać wreszcie pióro Gaimana, zanurzyć się w wykreowanym przez niego świecie, choćby miała to być lektura wymagająca i trudna. Ta, z wątkiem baśniowym, magicznym, bardzo mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 5. O kurcze, a ostatnio ta książka była w promocji, a ja jej jednak nie kupiłam :( Teraz żałuję!

  OdpowiedzUsuń
 6. O jejku, totalnie mnie zainspirowałaś do lektury! Baśń dla dorosłych wydaje się być tym czego szukam!

  ________________________________________
  http://verierra-bookshelf.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomysłowe fabuły jak najbardziej przyciągają moją uwagę, chętnie sięgnę po książkę. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 8. Gaiman to jeden z tych pisarzy, po których pragnę sięgnąć w najbliższym czasie. Co prawda myślałam o "Amerykańskich bogach", ale "Gwiezdny pył" również wydaje się bardzo zachęcającą lekturą :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planie tę trylogię, ponieważ opinie o autorze są naprawdę bardzo pozytywne i dobre, aczkolwiek gdy tak czytam te recenzji, to zasiewa się we mnie ziarenko sceptycyzmu - czy aby na pewno ta seria jest dla mnie? ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie wiedziałam czy ta trylogia jest dla mnie. Trzeba się trochę przestawić, ale wciąga niesamowicie. ;)

   Usuń
 10. Gaiman to Autor, którego można kochać, albo nie znosić ;) Należę do pierwszej grupy. Kreacja świata w Jego wykonaniu jest czymś niepowtarzalnym i wspaniałym dla mnie. Dodatkowo należy do tych, którzy podają nam na wierzchu coś świetnego, ale kto będzie się chciał zagrzebać głębiej znajdzie ogrom ukrytych znaczeń i motywów :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta książka mnie prześladuje! I chyba będę musiała spróbować z nią swoich sił.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gustuję w znacznie innych ksiązkach dlatego za tą pozycję podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 13. Planuję w najbliższym czasie po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie mój typ, chociaż ta okładka tak kusi...!

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!