Poznaj siebie


Powinnyśmy postrzegać same siebie jako cuda.
Virginia Stair

Wierzycie w siebie? W swoje wartości, umiejętności i wewnętrzną siłę? Czy może boicie tego, że nie podołacie wyzwaniom, że nie ma w was nic wartościowego i godnego uwagi? Chyba każda z nas ma gorsze dni i myśli to nie dla mnie, nie dam rady, ale jeśli to trwa cały czas, to znaczy, że czas coś zmienić. Bo przecież wiecie, że my wszystkie mamy swoje mocne strony, coś co nas wyróżnia i tylko na chwilę o tym zapomniałyśmy, z jakiś powodów się pogubiłyśmy...

W poczuciu własnej wartości nie jest typowym poradnikiem. Książka składa się z kilku etapów wypełnionych w większości ćwiczeniami, do wypełnienia i wykonania, dotyczącymi nas samych, tego co lubimy, jakie jesteśmy, co potrafimy i jakie są nasze mocne orz słabe strony. Poprzez ich wypełnienie mamy szansę poznania/ przypomnienia sobie siebie z innej strony. Te etapy są podzielone na rozdziały, w których oprócz pytań są różne historie autorek oraz znanych przez nich ludzi a także ciekawe cytaty. Jest miejsce na refleksje co jakiś czas i na końcu małe podsumowanie do stworzenia również przez nas same.

Mało kiedy sięgam po poradniki dotyczące zmian w nas samych. Nie przemawiają do mnie puste słowa, mówiące co powinnyśmy robić, jak si do tego zabrać i jaki powinno uzyskać się efekt. To takie katalogowanie ludzi, a przecież każdy jest inny, nie ma dwóch takich samych osób. Dlatego takim mówię stanowcze NIE, ale czasem, kiedy trafię na jakiś kreatywny, w którym muszę się napracować, by osiągnąć efekt... to czemu by nie?

Podoba mi się wydanie tej książki, chociaż wizualnie jakoś specjalnie piękna, to jej zawartość zajmuje całą uwagę. Autorki nie moralizują, nie piszą co powinno się czuć i pisać oraz robić przy wykonywaniu zadań. Tekst pomiędzy ćwiczeniami to opowieści z życia innych osób, w których można odnaleźć coś ze swojego albo zobaczyć czego unikać. To wszystko jest jednak dodatkiem, by odetchnąć po zajrzeniu w głąb siebie lub by się do tego przygotować.

Jakieś zasady? Najważniejsze to być szczerą wobec siebie, momentami wręcz brutalnie szczerą. Pisać samą prawdę, to co dyktuje nam serce i rozum, a nie, co myślą o nas inni. Wykonywać ćwiczenia gdy jest się samemu lub ma się spokój przez jakiś czas. Przy niektórych pytaniach wskazane jest wypisanie pierwsze, co przyjdzie na myśl, przy innych należy pomyśleć i wybrać, to co czujemy, że naprawdę mówi o nas samych. Mi nawet czasem potrzeba było kilku dni, by być pewnym tego, co napisać. Nie warto robić czegoś na siłę czy bez przekonania, nie ma potrzeby wyznaczania ile stron przerobi się w danym dniu – wszystko zależy od czasu i chęci.

Ta książka nas nie zmieni, żadna nie ma takiej mocy, ale daje nam możliwość odnalezienia swoich atutów i mankamentów, by nad nimi pracować. Przypomną (jeśli zapomniałyśmy), że jesteśmy pełnowartościowe, że są rzeczy, na których się znamy, że jesteśmy w czymś dobre. Przypomina, że są rzeczy ważne i ważniejsze, że warto powiedzieć czasem STOP i skupić się na sobie, zrobić coś aby było nam przyjemnie. Przynajmniej na chwilę obecną ja tyle z niej wyniosłam. Co będzie dalej? Czas pokaże.

Ze swojej strony polecam każdej kobiecie, niezależnie od tego czy ma gorszy okres w swoim życiu czy nie. Nad poczuciem własnej wartości warto pracować cały czas.

Autor: Kamila Kozioł, Anna Kosińska
Tytuł: W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę
Wydawnictwo: Kamila Kozioł Coaching
Data wydania: 2015-09
Kategoria: poradnik
ISBN: 9788394218607
Liczba stron: 147
Ocena: BRAK


(Pik, 7 – Napisał książkę przed trzydziestką)

8 komentarze:

 1. Nie przepadam za czytaniem poradników, ale dla powyższej pozycji jestem w stanie zrobić wyjątek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Crysia! Cieszę się, że dasz mi szansę. Obiecuję, że książka pozwoli Ci spojrzeć na siebie inaczej! Tutaj możesz ją zakupić: http://www.kamilakoziolcoaching.pl/produkt/w-poczuciu-wlasnej-wartosci/

   Pozdrawiam Cię ciepło i wiosennie,
   Kamila Kozioł

   Usuń
 2. Ciekawa publikacja do której z ciekawości bym zajrzała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz ochotę zajrzeć, to nie zwlekaj! Tutaj możesz ją kupić :) http://www.kamilakoziolcoaching.pl/produkt/w-poczuciu-wlasnej-wartosci/

   Usuń
 3. Poradniki? Hmm...w sumie czemu nie? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że tak. Tym bardziej, że nie w niej nie doradzam. Pokazuję na własnej skórze, jak można czuć się kobietą wartościową i akceptować siebie!
   http://www.kamilakoziolcoaching.pl/produkt/w-poczuciu-wlasnej-wartosci/

   Usuń
 4. Lubię poradniki popularnonaukowe, a tu z tymi ćwiczeniami to chyba by dla mnie za pracochłonne było ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Hm. Poradnik wygląda ciekawie, niemniej, obawiam się, że nie jest dla mnie. Moja praca nad sobą ma nieco inny, poważniejszy charakter, więc wnikanie w KOLEJNY poradnik pewnie niewiele by zmieniło. Ale cieszę się, że ty tak pozytywnie oceniasz tą pozycję, Bujaczku!
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!