Tuwim na pogodę i niepogodę


Julian Tuwim (1894-1953) był i jest, bo jego twórczość jest ponadczasowa, jednym z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku. Był również współzałożycielem kabaretu literackiego Pod Pikadorem i grupy poetyckiej Skafander, twórcą wierszy, skeczy, autorem wodewili, libert operetkowych i tekstów piosenek. Znany ze swojego dowcipu „Żyj tak, aby Twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz”.


Mam takie dni sentymentalne,
Gdy w smutku miło mi jak dziecku,
Czytam Dickensa, Walter Scotta
I czuję się po staroświecku.*

Tuwim Café na każdą pogodę, to zbiór wybranych wierszy i fragmentów utworów tego ponadczasowego poety. W tej publikacji nie chodzi tylko o samo czytanie poezji, ale również dzielenie się nią. Książeczka została tak pomyślana iż kartę z wybranym utworem można wyciąć i podarować osobie nam bliskiej. Na każdej takiej karcie po jednej stronie znajduje się tekst a po drugiej miejsce na imię osoby, której chcemy ją darować oraz skąd dany fragment pochodzi. Wydawnictwo Literacko Egmont postarało się i o oprawę graficzną - każdą stronę zdobią cudowne ilustracje autorstwa Marcina Wicha.

Ile łez we mnie było i ile miłości,
Ile westchnień i szczęścia w majowej ulewie,
I moich słów dla ciebie, i wielkiej czułości:
Wszystko z nieba powraca w dawnym, ciepłym wiewie.*

Nie jestem fanką poezji, szkoła skutecznie mnie zniechęciła do obcowania z wierszami poprzez ich analizowanie. Są jednak twórcy, których utwory uwielbiam czytać, jednym z nich jest właśnie Julian Tuwim, dlatego też pokusiłam się zapoznanie z Tuwim Café na każdą pogodę. Jestem zachwycona oprawą graficzną, ilustracje idealnie uzupełniają tekst i cieszą wzrok wielobarwnością, ponadto kolorowe kartki, czcionka o różnych rozmiarach wpasowuje się w ramy kartek, którymi można obdarować przyjaciół lub ukochaną osobę. Jedyne czego żałuję to fakt iż są w książeczce fragmenty a nie całe utwory.

Z rzeki szła wczesna. Kochała.
Chyliła szczęśliwą głowę.
Pachniała porankiem ciała,
Mydłem migdałowem.

Ciału był wieczór w rzece,
Zielony i nimfowy,
Tylko głowie w białej spiece
Nad wodą był żar miodowy.*

Osobiście uważam, że wydanie serii Tuwim Café było wyśmienitym pomysłem, bo można tą książeczką nacieszyć duszę oraz wzrok. Idealna do poczytania samemu, jak i podzielenia się z tymi którymi kochamy i lubimy. Mam ogromną nadzieję, że Tuwim będzie pozyskiwał swoich czytelników w każdym nowym pokoleniu, a tego typu publikacje są skuteczną zachętą do zapoznawania się z poezją.

*Julian Tuwim, Tuwim Café na każdą pogodę
Autor: Julian Tuwim
Tytuł: Tuwim Café na każdą pogodę
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015-07-08
Kategoria: wiersze
ISBN: -
Liczba stron: 48

8 komentarze:

 1. Nie przepadam niestety za Tuwimem :<

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobne zdanie na temat tej książeczki :) Dziś też pojawi się moja opinia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nabrałam ogromnej ochoty na tę książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za poezją, więc raczej nie sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Tuwima. Jego wiersze znałam na pamięć będąc dzieckiem. Teraz cenię także jego twórczość dla dorosłego czytelnika, więc chętnie sięgnę po Tuwim Cafe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam nigdy poezji dla przyjemności, być może to szansa dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poezja, ech... Dochodzę do wniosku, że jednak jestem totalnie nieczuła...

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam Tuwima, choć do poezji mam taki stosunek jak ty. :) Szkoła do tej pory zabija we mnie chęć na czytanie wierszy, a jeśli na maturze ustnej, w maju, wylosuję pytanie z interpretacją wiersza, będę wiedziała, że świat mnie nienawidzi. :D
  Marzy mi się jakieś ładne wydanie wierszy, ale CAŁYCH wierszy Tuwima. Choć i to bym chętnie przygarnęła, skoro jest tak pięknie wydane i zawiera tyle ładnych fragmentów. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!