Okularnik

Pewnego pięknego letniego dnia porwałam się na Okularnika K. Bondy, przemilczę fakt iż całkowicie umknęło mi, że to drugi tom serii. Pełna nadziei zdobyłam  Pochłaniacza i zabrałam się za czytanie, niestety bardzo szybko się poddałam - nie dałam rady przez niego przebrnąć. Po dość długiej przerwie zabrałam się za Okularnika (jak mus to mus...), ale czytanie wlekło mi się nie miłosiernie a mnogość wszystkiego i zbyt duża szczegółowość zniechęcały, dlatego z łatwością możecie sobie wyobrazić moją euforię gdy Agata (Chiyome) stwierdziła, że przeczyta te przerażające mnie tomiszcze... Zatem Panie i Panowie, zapraszam na łagodną wersję tego co ja bym zapewne napisała gdybym musiała zmęczyć ten... kryminał.

Od dziecka lubię kryminały. Mama miała dość pokaźną kolekcję książek Chmielewskiej i parę Christie. Można powiedzieć, ze na nich się wychowałam. Po latach uwielbieniem zaczęłam darzyć fantastykę, ale po zagadki i zbrodnie będę sięgać już zawsze. Większość książek pożyczam od Bujaczka, który inaczej niż biblioteka chętnie pozycje wysyła jeśli jestem w pracy, pozwoli przetrzymać i co najważniejsze, jest na bieżąco z nowościami. Dodam, ze we wrześniu mamy cynowe gody – dziesięć lat znajomości. Gdy wpadłam do niej z książkami poprosiła i mnie o dużą przysługę. Dużą, bo ponad 800 stron ma książka Katarzyny Bondy - Okularnik. Pomimo szczerych chęci nie mogła przebrnąć przez nią. Zdziwiłam się trochę ponieważ zarówno ona jak i ja nie przez takie księgi się przedzierałyśmy. Jeśli pisarz jest dobry to grubość dzieło jest zaletą. Drugie zdziwienie przyszło, gdy przeczytałam opinie na temat wcześniejszej powieści - Pochłaniacz. Czytelnicy są nią zachwyceni, zobaczyłam także zwrot „polska królowa kryminału”. Dla mnie zawsze będzie to Chmielewska. Czy Bonda zbliżyła się choć do tego poziomu?

Zacznijmy od tego, że tych dwóch autorek porównywać nie można. Każda pisze inaczej, inaczej wyglądają zbrodnie a u Bondy dowcipu z lupą można by szukać. Domyślam się jednak, że taki był zamysł. Może słówko o niej? Wiadomości zaczerpnęłam z portalu wikipedia.pl. Katarzyna Bonda urodziła się w 1977 roku, żyła i kształciła się w Hajnówce, Od czasów licealnych pisała artykuły do lokalnych gazet. W 2004 roku ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisała dla wielu czasopism, między innymi dla: Super Expressu, Wprost, czy Kuriera Podlaskiego oraz telewizji. Uczy kreatywnego pisania, założyła także swój portal dotyczący tej sztuki. Jest także scenarzystką. Wprowadziła do polskiego kryminału postać psychologa policyjnego Huberta Meyera. W Czterech żywiołach Saszy Załuskiej pojawia się nowa bohaterka – profilerka.

Katarzyna Bonda podczas
Warszawskich Targów Książki w 2015 r.


Akcja tej części toczy się w rodzinnej miejscowości autorki, aby wyjaśnić dlaczego bohaterka się tam znalazła (dla przypomnienia powiem, ze mieszka w Gdańsku), muszę cofnąć się do poprzedniej części, zdradzając odrobinę zakończenie. Sasza parę lat temu pracowała w policji jako tajniaczka. Razem z zespołem próbowali złapać Czerwonego Pająka, psychopatycznego mordercę, zabijał prostytutki a ich ciała pozorował na obrazy. Załuska, mająca wtedy problem z alkoholem wdała się w romans z głównym podejrzanym (wtedy została poczęta jej córka). Podczas próby zatrzymania Łukasz (bo tak ma na imię "ukochany") podpalił mieszkanie w którym zginął. Sasza wmówiła wszystkim, że podejrzany ją porwał i zgwałcił, złożyła wymówienie, poddała się terapii, podczas której rzuciła alkohol, wyjechała do Anglii, gdzie studiowała. Pod koniec poprzedniej części zastanawiała się czy zostać w kraju, czy wracać na uczelnie. Po tym jak dowiedziała się, że Łukasz żyje i szuka ją oraz jej córkę podjęła decyzję. A co zrobi matka gdy psychopata szuka ją i dziecko? Zostaje w kraju, wstępuje do „firmy” i sama szuka zwyrodnialca. W porządku... 

Wracając do fabuły, to na spotkanie z dyrektorem ośrodka hospitalizującego podejrzanego się spóźniła a sam "obiekt zainteresowania" wyszedł. Nie zostały mu postawione zarzuty, sprawę wyciszono i mógł opuścić obiekt. Ponieważ Saszy skradziono dokumenty, została odtransportowana na miejscową komendę policji, gdzie usiłowano ustalić czy jest tym za kogo się podaje. Całkiem przypadkiem mają parę nierozwiązanych morderstw. Ponieważ ktoś wysyła czaszki trzeba sprawą się zająć. Cała miejscowość szykuje się do ślubu miejscowego bogacza z młodą dziewczyną. Ów pan wcale-nie-młody jest podejrzany o zabójstwa żon, których ciał nigdy nie odnaleziono. Policjanci podejrzewają związek między czaszkami a zaginięciami kobiet.

Bohaterki nie polubiłam od pierwszego wejrzenia. Była alkoholiczka, z czarną plamą w przeszłości, samotny wilk... Nie znoszę tego typu bohaterów. Jakby dobry śledczy musiał mieć skrzywioną psychikę. Jednak dałam szansę powieści, skoro twórczość Bondy jest wychwalana w opiniach oraz recenzjach to coś musi być na rzeczy. Otóż nie. Nic nie jest. Gorszego kryminału nie czytałam nigdy. A naczytałam się w swoim życiu sporo. I nie zawinił warsztat autorki. Bonda ma lekkie pióro, Okularnika czyta się łatwo, szybko. Mi starczyło dziesięć godzin aby przebrnąć przez około 840 stron. Mam wrażenie, że ona nie miała konkretnego pomysłu na tę sprawę i zatuszowała to gadulstwem. Każdy bohater ma swoje miejsce w książce. Ja rozumiem biografie kluczowych bohaterów, ale życiorys kobiety, która wynajęła pokój Łukaszowi (i na tym kończy się jej rola)? Serio? Do tego za dużo chciała w książce zmieścić: mord białoruskich cywili, nienawiść na tle pochodzenia, ruchy narodowościowe, homoseksualny gwałt, prostytucja, SB. Zbyt wiele historii życia, zbyt wiele morderstw i spisek jako wisienka na torcie. Sama zbrodnia tak się zgubiła w tym wszystkim, ze właściwie do końca nie wiem które morderstwo było na tapecie. Najbardziej zaś zirytował mnie fakt, że nie widziałam procesu myślowego bohaterki. O szczegółach dowiadywałam się z historii bohaterów a i tak na końcu Sasza wyciągnęła wnioski jak królika z kapelusza. Co ciekawe nie doszła do rozwiązania sprawy. Coś tam wiedziała, ale nie to, co się wydarzyło na końcu i o nie tej sprawie co potrzeba. Aby o tym powiedzieć musiałabym zdradzić koniec, który totalnie jest dla mnie niejasny. Niby wiemy kto i dlaczego zabił, ale to wszystko nie ma żadnego powiązania z poprzednimi historiami. A już na pewno nic nie miał wspólnego z tytułem opowieści. Za to druga sprawa tak. Po co dwie sprawy w jednej książce? Przez to rozmycie książka jest po prostu nudna. Nie ma punktu zaczepienia, nic nie przykuwa uwagi. Nie myślałam „co będzie dalej”, ale „jaką historię za chwile przeczytam”. Bondzie dziękuję za współprace. Może wcześniejsze powieści były lepsze, ale nie mam ochoty o tym się przekonać. 2/10. Bonda, królową kryminału? Absolutnie.

Za parę dni pokaże się opinia dotycząca Pochłaniacza. Zapraszam.

Chiyome

Autor: Katarzyna Bonda
Tytuł: Okularnik
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2015-05-20
Kategoria: kryminał
ISBN: 9788377589809
Liczba stron: 848
Kupisz w: Empik

Cztery żywioły Saszy Załuskiej:
Pochłaniacz | Okularnik | Lampiony | Czerwony pająk

46 komentarze:

 1. Czytałam ,,Pochłaniacza" i mi bardzo się podobało. Ja właśnie lubię taką dokładność i szczegółowość w książce :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Noo, że tak powiem, to chyba pierwsza opinia, gdzie Bonda jest krytykowana :D ale jak mówią musi być w końcu kiedyś "ten pierwszy raz" :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na lc poczytałam parę opini, wg których czytelnicy sa rozczarowani najnowszą powieścią.

   Usuń
 3. I o to spotykam się z pierwszą negatywną recenzją. Również uwielbiam kryminały i to uwielbienie do nich zapoczątkowało całą moją przygodę czytelniczą. Książki Pani Bondy bardzo chętnie w przyszłości tak czy siak przeczytać, może tylko po to, aby potwierdzić lub nie Twoje zdanie :)

  Pozdrawiam! Insane z http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam spróbować. Może Tobie przypadnie do gustu.

   Usuń
 4. Nie jestem wielką fanka kryminałów, ale wszędzie widzę tylko zachwyty nad Bondą i jej twórczością. Dobrze przeczytać odmienną recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że dopiero zaczynam przygodę z powieściami Bondy - dopiero co zaczęłam jej starszą powieść pt. "Dziewiąta runa" (wcześniej książka ta ukazała się pod tytułem "Sprawa Niny Frank"). Dla mnie również intrygującym jest nadane jej miano, tym bardziej chce się przekonać jak wysoko w mojej klasyfikacji współczesnych pisarzy kryminalnych się uplasuje. Twoja negatywna recenzja wzbudza wiele emocji, zwłaszcza, że dotąd czytywałam same zachwyty nad twórczością Bondy. Którąś z nowszych publikacji autorki zdecydowanie przeczytam, by mieć porównanie z prozą wcześniejszą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie polską królową zostaje Chmielewska :)

   Usuń
 6. Rzadko zdarza się, aby ktoś wystawił królowej polskiego kryminału negatywną opinię. Do tej pory czułam się osamotniona, ponieważ po przeczytaniu "Tylko martwi nie kłamią" zraziłam się do tej autorki na tyle, że nawet nie sięgnęłam po słynnego "Pochłaniacza" czy "Okularnika". Cieszę się, że nie jestem sama, ponieważ czułam się jak dziwoląg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem, że nad "Pochłaniaczem" czytelnicy się rozpływali, Nad "Okularnikiem" juz mnie. Czytałam opinie jakoby zepsuła tą powieścią serię. Choć to prawda więcej jest pozytywnych recenzji.

   Usuń
 7. Współczuję tych mąk. ;) Ale może kiedyś książka Ci się spodoba i sama przeczytasz, ja mam na serię ochotę, ale tomiszcza grube, więc trzeba mieć trochę czasu. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Recenzja bardzo rzetelna, mimo uwag i tak nie straciłam ochoty na lekturę książki, szkoda gadulstwa autorki, ale ogólny zarys sprawy mnie ciekawi. ;)

   Usuń
  2. Dziękuję za opinię:) Może Tobie twórczość Bondy przypadnie do gustu :)

   Usuń
 8. Bardzo zawiodłam się na Pochłaniaczu... Nie tego się spodziewałam po tych szumnych pochwałach dla twórczości autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ja też. Zdziwiłam się, ze tyle ochów i achów a Bujaczek nie dala rady przeczytać. Przecież to weteranka!

   Usuń
 9. Kurczę, chciałam przeczytać ale teraz nie wiem czy to zrobię :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz spróbować i pożyczyć od kogoś. Nie dowiesz się, czy się Tobie podoba, dopóki nie przeczytasz.

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam żadnego jej kryminału, ale czytałam poradnik jak pisać, którym mnie do siebie zniechęciła (bo nie dość, że zrzyna od teoretyków literatury, to jeszcze ciągle się przechwala). A w temacie królowych - ponoć prawdziwa królowa jest tylko jedna. I chociaż Chmielewska też mnie nie kupiła (czytałam jej Klin i nie wspominam najlepiej), na historii literatury tą ją nazywają królową polskiego kryminału, o Bondzie nikt nie mówi. Więc nadanie jej takiego miana przez speców od marketingu wiele nie znaczy. Może czytelnicy to kupią, ale historycy literatury już niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że to spece od marketingu ją tak nazwali. Ja widziałam stwierdzenie "polska królowa kryminału" w paru opiniach na lc. Z drugiej strony moim zdaniem ma zbyt maly dorobek aby rzucać takimi okresleniami. Jeśli utrzyma się na rynku kilkanaście lat to wtedy można coś takiego powiedzieć. Podręcznika nie czytałam i nie mam zamiaru, ale dzięki za ostrzeżenie na przyszłość.

   Usuń
 12. Huh. Na początek: współczuję ci Bujaczku, że nie przebrnęłaś przez tą książkę. Bo skoro ty sobie odpuściłaś to wierzę, że naprawdę to musiało być nieprawdopodobnie trudne. Czytanie, w sensie. :(
  Co do recenzji zaś - dzięki za ostrzeżenie. Nigdy nie planowałam tej serii, nie planowałam zapoznawać się z jakąkolwiek książką tej autorki - bo kryminał to nie mój gatunek, a jeśli w dodatku trafia się taka cegła.. Nie dziękuję. Natomiast teraz już przynajmniej mam odniesienie czemu ten mój zmysł czytelniczy, ostrzega mnie przed tą pozycją ^^
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie spotkałam się z taką cegłą-kryminałem. Już z góry wiadomo, ze to nie będzie prosta, typowa sprawa. Mam wrażenie, że autorka z tą książką nie "szła" na jakość, ale na ilość. Koniecznie chciała połączyć z wątkiem kryminalnym historię swojego miasta i rodziny, ale jej nie wyszło

   Usuń
 13. No to się zdziwiłam! Tyle osób poleca i poleca, a tu proszę :D Aż mój zapał ostygł.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma książki która podoba się wszystkim. Jeśli taką znajdziesz, znaczy, ze opinie są ustawione :)

   Usuń
 14. Oj, a u mnie na półce leży Pochłaniacz i właśnie niedługo się za niego zabieram. Mam nadzieję, że mi przypadnie do gustu, bo równie jak Ty, czytałam dużo pozytywnych opinii. Ale tak jak napisałaś w jednym z komentarzy, ile ludzi tyle opinii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to życzę Ci aby się spodobał :)

   Usuń
 15. Mam w planach książki Bondy, ale pewnie sięgnę po nie jak trochę zmniejszy się szum wokół tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także nie lubię czytać bardzo popularnych książek w szczycie popularności. Mam wrażenie, że szum i głośne zachwyty przesłonią mi obraz tej pozycji i zafałszują moja opinię.

   Usuń
 16. Nie ma co porównywać do Chmielewskiej. Sama piszesz, kobiety są inne i inaczej piszą. A mimo to wydaje mi się, że w Twojej ocenie wpycha się Twój ideał Chmielewska i dlatego nie podoba Ci się książka Bondy. Trochę za surowo oceniłaś książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odniosłam się do określania o królowej tylko. Nie porownuje tych dwóch autorek bo się nawet nie da. Czytałam wiele kryminałów nie tylko Chmielewską i dla mnie nie było nic gorszego niż "Okularnik". Czy surowo, czy nie? Czy ja wiem? Oceniłam szczerze.

   Usuń
 17. "Okularnika" nie czytałam, natomiast "Okularnik" podobał mi się, choć wolałabym bardziej koncentrację na śledztwie niż na warstwie obyczajowej.

  OdpowiedzUsuń
 18. Twórczość Joanny Chmielewskiej bardzo lubię, ale książek tej autorki chyba raczej nie będę poznawać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Jeszcze nie czytałam, ale do tej pory słyszałam wiele dobrego. Może kiedyś sama się przekonam czy warto ?
  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 20. Ulala aż tak źle? Ja nie czytałam jeszcze nic autorstwa pani Bondy, ale strasznie napaliłam się na "Pochłaniacza", jednak po tej recenzji "Okularnika" mój entuzjazm osłabł, osobiście uwielbiam obszerne tomiska, bo można spędzić z lekturą więcej czasu, ale tylko pod warunkiem, że jest to czas przyjemnie spędzony, męczyć się na siłę na pewno nie będę;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Pochłaniacza czytałam i nie był zły. Faktycznie, trochę za dużo niepotrzebnej treści, przeciągania. Ale czytało się szybko i przyjemnie. Okularnika też mam w planach i zobaczę czy nasze zgodzę się z Twoja opinią :)
  Pozdrawiam :) http://biegiemdoksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. O nie.. a ja właśnie kupiłam tę książkę ;] Dobrze jednak, że szybko się ją czyta :)

  OdpowiedzUsuń
 23. A te ciastka tak się patrzą.... ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. A te ciastka tak się patrzą.... ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. No wreszcie ktoś, komu Pani Bonda nie przypadła do gustu. Została okrzyknięta Polską Królową Kryminału, ale ja bym się chwilę nad tym zastanowiła... Widziałam Panią Bondę na warszawskich Targach, gdy żegnała każdego swojego czytelnika przeciągłym "Ciao", jakby władza całkiej jej uderzyła do głowy. Ja chyba podziękuję za lekturę, choć nie przeczę, że niektórych może wciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Właśnie skończyłam "Okularnika" i jestem tak zawiedziona... Naprawdę podchodziłam do tej książki z sympatią, z nadzieją na solidną rozrywkę, a doznałam takiego rozczarowania - wszystko zaczyna się fajnie, ale im dalej w las, tym mniej mnie obchodzi kto zabija i dlaczego - żadnej psychologii, nie sposób utożsamiać się z postaciami które są zresztą nazbyt chwiejne - Romanowska raz chce rozbijać układ i wspierać Saszę, za chwilę chce czerpać z układu korzyści. Ponadto masa wątków, z których nic nie wynika, np. człowiek od rekonstrukcji czaszek dowiaduje się, że odnaleziona czaszka należy do zaginionego księdza - hurra, udało się i więcej o tym ani słowa. No i kto w końcu próbował odgryźć ramię pracownicy pizzerii? Określenie, które najlepiej pasuje do książek Bondy i które wielokrotnie się w recenzjach powtarza - przekombinowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ta książka jest przekombinowana, przez co sie rozmywa. Jak jest za dużo wszystkiego to nie ma nic zaskakującego, ciekawego, przykuwającego uwagę. Twój post idealnie podsumowuje tę ksiązkę.

   Usuń
 27. Hmmm
  Ja właśnie przeczytalam i byłam pochlonieta. Polaczenie wątków historycznych, narodowoscoowych,przemian ustrojowych- rewelacja. Ale to prawda, ze pewne zachowania bohaterow niekons3kwentne. Szkoda

  OdpowiedzUsuń
 28. Kończę czytać i przychylam się do opinii autorki bloga. Na miano królowej czegokolwiek to trzeba sobie zasłużyć. Mimo iż styl jest ciekawy ale właśnie nadmiar informacji powoduje,że już dawno się pogubiłam w całej tej sprawie i jej wątkach. I na razie zupełnie nie kojarzę kto jest kim, co zrobił, w jakiej aferze brał udział i kto kogo i czemu zabił. A jak pisałam - już jestem blisko końca. Czy o to chodzi by nagmatwać? Póki co kompletnie nie rozumiem wątku Danki i jej brata. Właśnie, szkoda, bo lubię czytać a tu tyle stron i zawód.

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam,
  Jak dla mnie bardzo fajna książka. Szczególnie profil głównej bohaterki (wiem że jest dobrze pokazany jej "problem" bo mam taki sam). Lubie również tą szczegółowość. Jenak rzeczywiście momentami musiałem sobie przypominać co było wcześniej. Retrospekcje i powroty do przeszłości lekko utrudniają czytanie - szczególnie gdy książkę odłożymy na dzień lub dwa. Przyznam szczerze że może czegoś nie pamiętam lub nie uchwyciłem ale nie wiem co się stało z Jowitą. Pewną zagadką jest również zapicie głównej bohaterki w kontekście kolejnej książki gdzie jest powiedziane że alkoholu nie tknęła od kilku lat.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!