Rozmowy o uczuciach„(…) miłość jest uczuciem, w którym wszyscy powinni się zakochać”.*

O uczuciach jest czasem trudno rozmawiać nawet nam dorosłym, a co dopiero dzieciom, które są cały czas na etapie poznawania tego wielkiego i wiecznie zaskakującego je świata. Jak odróżnić miłość od zwykłego lubienia, nienawiść od chwilowej złości? W jaki sposób poradzić sobie ze strachem czy też poczuciem winy? Jak mówić o tym co nas dręczy?

„Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” składa się z siedmiu rozdziałów, z czego każdy dotyczy różnych emocji. I tak w książeczce poczytamy o: miłości, nienawiści, pogardzie, strachu, smutku, poczuciu winy i szczęściu. Każdy rozdział jest opatrzony definicją omawianego uczucia, ale nie taką z encyklopedii tylko napisaną z głowy, w miły i przystępny sposób, ponadto znajdziemy też w książeczce porady i pomysły, jak rozmawiać z dziećmi na ten temat oraz co zrobić, by pomóc przezwyciężyć lęki i obawy. Wskazówki są zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.


Już dawno nie było nic na temat literatury dziecięcej, a że wczoraj przybyła do mnie książka Grzegorza Kasdepke, którą od razu przeczytałam stwierdziłam, że się nią pozachwycam publicznie. Bo musicie wiedzieć, że pomimo tak małej objętości jest to pozycja rewelacyjna. Ale zacznę może od początku.

Pierwsze na co zwróciłam uwagę w tej pozycji, to oczywiście oprawa graficzna. Twarda, kolorowa okładka z pewnością przyciągnie wzrok malucha. W środku jest równie ciekawie, duży tekst, krótkie rozdziały opatrzone ilustracjami Marcina Piwowarskiego, idealnie pasującymi do tekstu. Skupiają uwagę, są dopracowane i barwne. Co jeszcze mi się podobało, to zabawa czcionką w tytułach, jest różnorodnie i dzięki temu ciekawiej.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Grzegorza Kasdepke, ale na pewno nie ostatnie. Teraz już wiem czemu dzieci, a nawet i dorośli lubią pióro tego autora. Pisze on dowcipnie, prosto, krótko, ale trafnie. W „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach” historyjki stanowią swego rodzaju wstęp do rozpoczęcia rozmów o danym uczuciu, jak sobie z nim radzić i mówić o tym co nurtuje i dręczy. Podobały mi się definicje oraz propozycje zabaw i o czym, a przede wszystkim jak, rozmawiać z dziećmi. Autor podchodzi do tematu z humorem, wielokrotnie nie mogłam powstrzymać się od śmiechu, ale dba o przekaz, o to by zasiać w małym człowieku ziarenko ciekawości i chęci do dalszego rozwijania tematu i dochodzenia do własnych zdań.

Emocje w życiu malucha są bardzo ważne i dobrze jest o nich rozmawiać często oraz dużo. Dobrze jest podejść do tego poprzez zabawę, a książka Grzegorza Kasdepke z pewnością się do tego nada, bo bawi i daje wskazówki. Ślicznie wydana, kolorowa, zabawna, a co najważniejsze - zawiera w sobie dużo tematów do przemyśleń i wspólnych rozważań.

*Grzegorz Kasdepke, „Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach”, s. 12
Autor: Grzegorz Kasdepke
Tytuł: Kocha, lubi, szanuje… czyli jeszcze o uczuciach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 21 stycznia 2015
Liczba stron: 80

8 komentarze:

 1. Jaka urocza! :) Wydaje mi się, że dla mojej najmłodszej siostrzyczki nadal jest to książka zbyt "dorosła", ale za parę lat, zdecydowanie będę musiała coś takiego jej podarować. :) Zresztą, sama chętnie ją przeglądnę, bo wygląda prześlicznie, a jeśli treść - tak jak twierdzisz, jest dowcipna i miła, to myślę, że spodoba się również mnie. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudowna! Oj, marzy mi się. Myślę, że takie książki przełamują barierę nierozmawiania o pewnych emocjach. Czytały byśmy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię Kasdepke i mam te książkę. :) Jest świetna! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja zachwalam wszystkie powieści Grzegorza Kasdepke, bo ten autor, jak mało który, potrafi tak pięknie i mądrze pisać o rzeczach ważnych, kierując te słowa do małych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozejrzę się za nią dla moich chłopaków :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na jeden chłodny wieczór idealna :) Być może po nią sięgnę jak nadarzy się okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super! Szukałam podobnej tematycznie książki i proszę :D Przekażę tytuł i autora bratowej :D

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!