Co się dzieje w Noord Riesen?Recenzja napisana chyba jeszcze w wakacje i jakimś cudem zagubiona w setkach innych plików.

Wyjechałaś za granicę by zarobić, jak większość ludzi w dzisiejszych czasach uciekasz tam gdzie jest obietnica większych pieniędzy. Udałaś się do pracy i tylko to powinno cię interesować, ale gdy bez śladu znika twoja współlokatorka, z którą się zaprzyjaźniłaś zaczynasz działać. A wtedy okazuje się, że wszystko jest bardziej skomplikowane i niebezpieczne niż mogłoby się wydawać… W co ty się wpakowałaś?

         Trzydziestoletnia Roswita Rein, jak większość ludzi ze Śląska, zmuszonych złą sytuacją finansową, a często i brakiem pracy,  udaje się do Holandii w celu podjęcia pracy. Tym sposobem trafia do przetwórni owoców, a zakwaterowanie dostaje w Noord Reisen, razem z nią w domku zamieszka też Tanią Konecki. Ta druga próbuje zbliżyć się do Roswity, która jest zamknięta w sobie i stroni od zacieśniania kontaktów. Po pewnym czasie zaprzyjaźnia się jednak z Tanią i gdy ta pewnego dnia znika bez słowa zaczyna się martwić. Mimo tego, że sprawą zajmuje się policja trzydziestolatka postanawia też szukać przyjaciółki na własną rękę. To co odkrywa  sprawia, że jest w poważnym niebezpieczeństwie…

         Debiut Agnieszki Miklis zaciekawił mnie swoim opisem oraz okładką, która z miejsca przyciąga oko. Taka mroczna, i te czerwone oczy wywołujące dreszcze. Zapowiadała się naprawdę ciekawa lektura, a jaka okazała się w rzeczywistości?

         Przyznać trzeba, że Agnieszka Miklis stworzyła powieść dość obszerną i szczegółową, co najmniej 1/3 książki to opis tego co dzieje się w Holandii oraz stosunków panujących między bohaterami. Dzięki temu bez problemu można wyobrazić sobie wszystko i bardziej wczuć w fabułę. Niewątpliwym jej atutem jest fakt, że Autorka nie koloryzuje, tylko przedstawia wszystko takim jakie rzeczywiście jest, realna powieść o temacie, który jest jak najbardziej nadal aktualny. Powieściopisarka w obrazowy sposób snuje historię kobiety pojechała tylko zarobić mając nadzieje na lepsze jutro, a doszło do tego, że musiała zmierzyć się z czymś bardzo niebezpiecznym oraz samą sobą.

         „Wściekła skóra to mieszanka kryminału, thrillera oraz odrobiny obyczajówki. Mieszanka jak najbardziej udana, akcja nie toczy się może zbyt szybko, ale na brak napięcia oraz niespodziewanych wydarzeń narzekać nie mogłam, szczególnie w drugiej części powieści. Fabuła jest przemyślana i dopracowana, wydarzenia układają się w logiczną całość, ale nie zabrakło tajemniczości i niepewności. Książka posiada niedociągnięcia, ale w ogólnym rozrachunku bilans wychodzi na plus.

         Bardzo podobała mi się postać Roswity, początkowo nieśmiała, niepewna swojego zdania i zamknięta w sobie. Nagle musi przemienić się w osobę stanowczą, odważną i kogoś kto sam siebie zadziwia tym ile jest w stanie wytrzymać. Sympatią obdarzyłam również policjanta, Petera Drozda, który zajmował się sprawą zaginięcia Tani. Ta dwójka jakoś szczególnie przypadła mi do gustu, nie znaczy to jednak, że inne były niedopracowane. Każdej postaci Autorka poświęciła należytą uwagę i dzięki temu były one staranie wykreowane.

         Jak już pewnie widać książka bardzo mi się podobała, ale  tak na prawdę początki z nią były bardzo trudne. Po pierwsze robiłam do niej dwa podejścia, bo za pierwszym razem poddałam się po pierwszych kilkudziesięciu stronach, a po drugie bardzo przeszkadzał mi drobny druk. Z tego też powodu czytanie szło mi wolniej niż mogłabym sobie tego życzyć. Jednak mimo wszystkim przy drugiej próbie dałam się porwać klimatowi książki i fabule wymyślonej przez Miklis. Zaciekawił mnie ten świat widziany oczami Roswity i poznawanie go oraz tajemnic ukrytych pod pozornym płaszczem ciszy i spokoju było intrygujące, zajmujące i… niepokojące. Jak na debiut jestem pewna podziwu, że za pierwszym razem udało się Autorce stworzyć coś tak zajmującego, jeśli tylko przebrnie się początek.

         Książka jest naprawdę dobra.  Akcja toczy się miarowo, ale zaskakuje nie raz i nie dwa. Posiada swój specyficzny, mroczny klimat, nutkę grozy oraz niepewności, wątek kryminalny. Wszystko to łączy się ze sobą i tworzy opowieść od której mimo wszystko trudno się oderwać.
 
Autor: Agnieszka Miklis
Tytuł: Wściekła skóra
Wydawnictwo: Videograf II
Rok wydania: 15 lutego 2013
Liczba stron: 544

Książka przeczytana w ramach wyzwań: Wyzwanie kryminalne 

***
PRZYPOMINAM O KONKURSIE!
[KLIK]  

5 komentarze:

 1. Okładka budzi przerażenie, ale ja gustuje w takich niepokojących klimatach, więc jeśli ,,Wściekła skóra'' trafi w moje ręce dam jej szansę poznania.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej książce wcześniej, a zapowiada się ciekawie. Nie przypominam sobie, żebym czytała historię o emigracji i poszukiwaniach zaginionej osoby. Może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Daj spokój ta okładka jest przerażająca, nie mogłabym czytać książki wiedząc,że mam w dłoniach coś takie.. brrrr

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym chciała przeczytać :) Zdecydowanie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!