Bajkowo            „(…) młody król zrozumiał, że nie potrzebuje już zielonych bucików, że były one jedynie etapem w jego życiu, gdyż najcenniejsze co ma, to umiejętności, odwaga i szczere, dobre serce.”*

            Bajki towarzyszą nam od dziecka, to dzięki nim po części uczyliśmy się świata. To w nich były i są zawarte ludzkie zachowania i emocje, to w nich jest pokazane dobro i zło oraz jak je odróżniać. Ale bajki to przede wszystkim radość z poznawania zapierających dech w piersiach przygód i stanie się księżniczką, Kopciuszkiem, rycerzem czy też piratem. Możliwości jest zawsze bezliku.

            Książeczka ta to zbiór pięciu bajek zatytułowanych: „ Słomkowy kapelusz”,
„Niezapominajka”, „O dzielnym palaczu i jego synu”, „ Zielone buciki”, „ Złota obrączka”. Każde z opowiadań to odrębne historie, które mają uczyć zrozumienia dla drugiego człowieka, uczynności, empatii, mądrych wyborów. Każde też zawiera szereg ludzkich zachowań w różnych sytuacjach. Jednak nie mniej ważne jest to, że są to bajki, które mają na celu pobudzić wyobraźnię i bawić.

            Lubię czasami poczytać pozycje skierowane do najmłodszych czytelników, pozachwycać się szatą graficzną, ilustracjami. Pokiwać mądrze głową nad prostotą przekazu rzeczy tak oczywistych i prostych aż czasem trudnych do pojęcia dla niektórych dorosłych. Po postu choć przez chwilę stać się na nowo dzieckiem.

            „Słomkowy kapelusz i inne bajki” jest pozycję skierowaną raczej do starszych dzieci. Wydaje mi się, że dla tych młodszych pociech jej przekaz może być jeszcze nieco za trudny. W każdym bądź razie książka jest bardzo ładnie wydana. Druk jest dość szeroki, opowiadania są ozdobione ilustracjami, które są kolorowe i przyciągają wzrok. Jedynym mankamentem według mnie jest to, że książeczką źle się trzyma w trakcie czytania, ponieważ zamyka się sama i żeby otworzyć ją szerzej trzeba trzymać obiema dłońmi. Opowiadania są króciutkie, ale ich przekaz jest rozumiały. Historyjki są ciekawe i sensowne, na pewno przykują uwagę dziecka. Mi osobiście książeczkę czytało się szybko i przyjemnie.

            „Słomkowy kapelusz i inne bajki” to pozycja, którą warto podsunąć swojemu dziecku. Opowiadania zawierają w sobie morał, który z całą pewnością pomoże wiele zrozumieć, a nawet wskaże jak postępować. Książeczka warta polecenia.*str. 36 „Zielone buciki”
Autor: Elżbieta Guźniczek
Tytuł: Słomkowy kapelusz i inne bajki
Wydawnictwo: Novae Res
Rok wydania: 19 marca 2013
Liczba stron: 42

5 komentarze:

 1. Będę musiała zapamiętać tytuł, by w przyszłości polecić ją moim siostrzeńcom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama już do bajek nie wracam , ale sentyment do książek z dzieciństwa pozostaje zawsze. Ja najbardziej lubiłam Baśnie Braci Grimm.

  OdpowiedzUsuń
 3. zapraszam do siebie, recenzjuję w formie youtubowej :) może przypadnie Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. :D bajeczka na dobranocki :) Ja bardzo luuubię bajeczki:) Ładna okładka:)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!