Walka o swoje... („Jutro 2. W pułapce nocy” - John Marsden)            „Dorośli często wydają się nieszczęśliwi i przygnębieni, jakby życie było bardzo skomplikowane i kłopotliwe. Wydaje mi się, że wszystko wyolbrzymiają.”*

            Żyjemy nieświadomi tego co może zdarzyć się jutro. Jesteśmy pewni, że wszystko będzie tak jak sobie zaplanowaliśmy i nie bierzemy pod uwagę zmian. Tak naprawdę jednak nigdy nie wiadomo co zdarzy się następnego dnia. Możemy spóźnić się do pracy lub się zakochać. Może się jednak zdarzyć, że przyjdzie nam walczyć z przeciwnikiem o nasze domy i rodziny. Odważysz się?

            Akcja książki zaczyna się kilka tygodni po zdarzeniach z pierwszej części. Było ich ośmioro, a zostało sześciu. Przyjaciele nie wiedzą co się dzieje z Corrie i Kevinem. Nie wiadomo czy przeżyli, czy może już dawno ich nie ma. Po początkowym letargu, w którym przebywają Ellie, Homera, Lee, Robyn i Fi postanawiają sprawdzić co dzieje się z tą dwójką i jeśli będzie taka możliwość spróbować ich odbić. Nie wiedzą co ich czeka, ale na pewno nie zamierzają czekać bezczynnie na rozwój wypadków.

            Minęło dość dużo czasu od momentu gdy czytałam „Jutro”, która była pierwszą częścią siedmiotomowej serii. Dobrze jednak pamiętam jak bardzo i mi się podobała. Gdy sięgałam po kontynuację obawiałam się czy autor podoła poprzeczce, którą sam sobie postawił. Szybko jednak moje obawy się rozwiały, a ja dałam się porwać ciekawej i niebezpiecznej historii. I tym razem obserwujemy grupę przyjaciół, która jako nieliczni nie są więzieni przez najeźdźców. Przyjaciele nie mają zamiaru chować się i czekać na to co może się stać tylko zamierzają coś z tym robić. Każde ich działanie, każda nowa akcja to niebezpieczeństwo i utrata niewinności. Nastolatki muszą zabijać, wysadzać i uciekać  aby przeżyć. Wszystko to zostawia na nich piętno, a my obserwujmy jak z niewinnych nastolatków przemieniają się w kogoś kto zabije gdy trzeba chronić bliskich, czy też będzie planował różne ataki mające na celu utrudnienie pracy tym co zabrali im domy i rodziny. Ale to nie wszystko bo w tym całym szaleństwie rodzą się też uczucia, które może i mogą zaburzyć tok rozumowania, ale też są jak świeży oddech, który pozwala zapomnieć o tym wszystkim. Tutaj każdy musi uważać i liczyć tylko na siebie, ale oni liczą na wszystkich z grupy, bo nikt nikogo nie jest w stanie zostawić. Wiedzą, że są sobie potrzebni.

            Marsden stworzył serię, która ma wiele fanów w różnych krajach. Dzieje się to za sprawą fabuły oraz tego jak została opisana. Książka wciąga od początku i sprawia, że bardzo trudno się od niej oderwać. W jakiś dziwny sposób czytelnik łatwo zżywa się z bohaterami i czuje jakby byli mu dobrze znani. Czuje to co oni i zastanawia się nad tym jak on sam by postąpił w danej sytuacji… Niestanie towarzyszy nam napięcie, które jest budowane powoli i nawet gdy wydaje się że najgorsze już za nami za chwile okazuje się jak bardzo się mylimy. W trakcie czytanie towarzyszą nam przeróżne emocje i to chyba jest największy atut tych książek - to jak wpływają na czytelnika.

            „Jutro 2. W pułapce nocy” czyta się szybko i z niecierpliwością. Jak najszybciej chcemy poznać zakończenie, które i tak nic nam nie wyjaśnia tylko wzbudza ciekawość. Akcja, napięci i sceny, które przerażają. Do tego łatwy w odbiorze język, który sprawia, że mimo długich opisów książkę czyta się ekspresowo.

*str. 171
Autor: John Marsden
Tytuł: Jutro 2. W pułapce nocy
Wydawnictwo: Znak litera nova
Rok wydania: czerwiec 2011
Liczba stron: 272

14 komentarze:

 1. Bardzo lubię ten cykl. Czekam niecierpliwie na siódmą część:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki o takiej tematyce, więc, jak wpadnie mi w łapki to z chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drugą część już dawno mam za sobą. Również obawiałam się po nią sięgnąć, choć za pierwszym razem "Jutro" mnie nie zachwyciło - było przeciętne. Dopiero po filmie uznałam, że książki są warte czytania.
  Polecam część 3!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem na 6 części i już nie mogę się doczekać kiedy 7 trafi w moje ręce:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam za sobą już piąty tom tej serii i jak na razie cały czas trzyma wysoki poziom, dlatego przed tobą jeszcze wiele emocjonujących chwil z bohaterami ,,Jutra' :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. całą serię chciałabym widzieć już na swojej półce, mam ogromną ochotę na tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię tę serię, ale najlepsze według mnie tomy to 3 i 5 :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Seria "Jutro" już od dawna wzbudza moją uwagę, ale na razie nie mogę znaleźć na nią czasu, choć po wszystkich przeczytanych recenzjach myślę, że warto :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Dużo dobrego słyszałam o tej serii więc jeżeli uda mi się ją zdobyć to z chęcią przeczytam. Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moje zdanie na temat tej serii zamknie się w jednym słowie i trzech znakach...

  Uwielbiam! <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem dopiero świeżo po przeczytaniu pierwszego tomu, dlatego będę niedługo rozglądała się za kolejną częścią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Seria dopiero przede mną i muszę powiedzieć, że mam na jej temat raczej mieszane uczucia. Czytałam wiele rozbieżnych recenzji na temat poszczególnych tomów i jakoś nie bardzo mogę się zdecydować. Obawiam się, że to będzie jeden z tych cykli, który przerwę w połowie pierwszego tomu :/

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!