Wiedźmą być, ach wiedźmą być... ;) („Wiedźma.com.pl” - Ewa Białołęcka)


            „Normalna kobieta boi się myszy, pająków i zmarszczek. Normalne kobiety boją się też duchów.
Nigdy nie twierdziłam, że jestem normalna.”*

            Przypuśćmy, że dostajesz tajemniczy spadek od ciotki, o której istnieniu nie było nic wiadomo. Udajesz się do małej miejscowość, której nawet na mapie nie uświadczysz. W której to mieszkańcy  na wzmiankę o owej kobiecie zmieniali się diametralnie... Bonusowo dodajmy widzenie zmarłych... To Ci się spadek trafił, co nie?

            Reszka w dokumentach widniejąca jako Krystyna Szyft. Na co dzień matka swego dziecka zwanego Młodym oraz córka swoich rodziców. Żyje  jak to w tych czasach od wypłaty do wypłaty. Do czasu otrzymania spadku jej życie przebiegało monotonnie. Jednak gdy udaje się do Czcionki wszystko przewraca się do góry nogami i niewiadomo jakby się broniła nijak nie może odciąć się od tego miejsca,  jego mieszkańców żyjących i nie żyjących oraz przeklętego wiele razy już wspominanego spadku. Co takiego przydarzyło się Reszce musicie odkryć sami...

            O książce tej naczytałam się wielu pozytywnych opinii, co spowodowało, że moja ciekawość osiągnęła poziom wrzenia. Postanowiłam, że muszę ją przeczytać. Pierwsze kroki poczyniłam i pozostało czekać. Gdy już miałam ją w swoich łapkach dopadły mnie macki wątpliwości, ale odważnie zaczęłam czytać i... co się uśmiałam to moje! Czego potrzeba dobrej książce? Dobrej i ciekawej fabuły, to jasne. Następnie czas i miejsce akcji, oraz umiejętność przyciągnięcia do swojego dzieła czytelnika. No i bohaterowie rzecz jasna! Nie możemy zapomnieć o bohaterach, którzy są najbardziej istotni. Dodajmy do tego magię i ogromną dawkę humoru. Oto przepis na książkę, która pochłonie Cię bez reszty. Przy której zapomnisz o wszystkim, a wieczór zamieni się w wczesny ranek. Właśnie tak było ze mną, z trudem się od niej odrywałam gdy musiałam . Kiedy po nią sięgałam nie liczyło się nic po za nią, a już szczególnie czas, który upływał. Musiałam poznać zakończenie i już.

            Co mnie ujęło w „Wiedźmie...”? A no chyba najbardziej styl pisania, którym posługuje się pani Białołęka. Standardowo co kilka minut wybuchałam nie pohamowanym śmiechem i nie mogłam się uspokoić.  Naprawdę. Już dawno nie czytałam TAKIEJ książki. Choć jakby tak się zastanowić to jeszcze nigdy czegoś takiego nie czytałam. I szczerze tego żałuję. Tutaj nie spotkamy zbędnych i przydługich wstępów czy opisów. W ręcz przeciwnie wszystko jest tak jak powinno. Dialogi są... nie wiem jak to napisać. W sumie to najbardziej pasuje tu słowo ironiczne, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Główna bohaterka z miejsca zdobyła moją sympatię za swój sposób bycia. Nie zwracała uwagi na to co i kto o niej myśli. Żyła według swoich zasad i dobrze jej z tym było. Nawet w najgorszych i straszniejszych chwilach sprawiła, że sytuacja stawała się w jakiś sposób... komiczna. Prawdę mówiąc wszystkie postacie w powieści miały „duszę”. Powieściopisarka każdej z osobna poświęciła jakiś czas by stały się realne. Rzadko spotykane, ale mile widziane.

Ewa Białołęcka połączyła świat realny z magicznym, ale zrobiła to tak umiejętnie iż nie odczuwało się tej sztuczności i tego, że coś było opisywane na siłę. Miało się wrażenie jakby to było naprawdę realne. Bez wątpienia również na pochwałę zasługują opisy miejsc, w których dzieje się akcja. Bez trudu wyobrażałam sobie Czcionkę - miejsce zapomniane przez ludzi i zatrzymane w czasie. Miejsce gdzie rozwój techniki dociera ostatni.

To moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie spotkanie z twórczością tej Pani. Książka zapewniła mi niesamowitą dawkę śmiechu. Ubawiłam się do łez. Pozycję tę powinien przeczytać każdy, kto lubi fantastykę oraz niesamowite poczucie humoru. „Wiedźma.com.pl” będzie jedną z najlepszych książek przeczytanych prze ze mnie w tym roku. Szczerze żałuję, że muszę posłać ją dalej ponieważ chętnie widziałabym ją u siebie na półce. Na szczęście nic straconego i prędzej czy później nabędę swój egzemplarz. Polecam, naprawdę warto!

„O rany, ten facet sypia w T-shircie z Puchatkiem! Ja też taki chcę!”**

Książę przeczytałamdzięki akcji "Włóczykijka"
 

*str. 49
**str. 167
Autor: Ewa Białołęcka
Tytuł: Wiedźma.com.pl
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Rok wydania: luty 2008
Liczba stron: 360

20 komentarze:

 1. widzę, że już przeczytałaś książkę :)
  potwierdzam - jest świetna :)
  mnie ujął cytat z makaronem i jego bonusem do ataku ;]
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaaak... Wiedźma jest rewelacyjna :)
   Sama nie wiem co mnie najbardziej w niej ujęło... chyba wszystko! ;D

   Usuń
 2. To już chyba druga recenzja tej książki jaką czytam. Muszę ją zapamiętać, bo niewiele jest takich tytułów, przy których można się rozerwać. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie!
   Mam nadzieję, że Ci się spodoba ;)

   Usuń
 3. Czytałam tę książkę parę lat temu i miło ją wspominam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwie Ci się ;) Naprawdę świetna książka ;)

   Usuń
 4. Świetna recenzja, wysoka nota, wybuchy śmiechu...Muszę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznaję, że nie słyszałam wcześniej ani o autorce, ani o tej książce. Wierzę Ci jednak na słowo, że "Wiedźma" jest kapitalna. Tym bardziej, że wydana przez fabrykę słów, a oni same rewelacje wydawają chyba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To moja pierwsza książka wydana przez to wydawnictwo więc nie wiem, ale zapewniam, że ta jest warta grzechu :D

   Usuń
 6. Zapowiada się świetnie - nie dość, że fantasy, to jeszcze ze sporą dawką humoru ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda?? ;) Nawet jak teraz o niej myślę to wybucham śmiechem :D

   Usuń
 7. Cześć. Mam pytanie. W jaki sposób zdobywasz te wszystkie książki, które recenzujesz? Kupujesz większość? Dowiedziałam się, że pożyczasz. Ale oglądając Twoje ogromne stosy nie mogę się nadziwić :) W jaki sposób jeszcze zdobywasz tak imponującą ilość.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż... Wymieniam, kupuje, dostaje od wydawnictw i pożyczam. Ale czy to takie ważne? :)

   Usuń
 8. Dla mnie ważne, ponieważ ja wypożyczam z biblioteki, a nie zawsze jest każda książka, którą chcę przeczytać, a kupować nie chcę, bo to dużo pieniędzy trzeba wydać. A jeszcze problemem jest u mnie to, że żadna moja koleżanka nie czyta książek, więc o pożyczaniu mogę zapomnieć. Dlatego pytam o inne sposoby zdobywania książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem ;) No niestety wszystko co robię by nabyć książkę w jakiś sposób wiąże się z kosztami. Ja po prostu kocham czytać i wolę wydać pieniądze na książki, a potem jeśli nie chce ich zatrzymać to się wymieniam z innymi lub je sprzedaje ;)

   Usuń
  2. No więc na razie musi mi wystarczyć to co mogę zdobyć w bibliotece ;)

   Usuń
 9. Muszę przeczytać tę książkę, ale pewnie minie trochę czasu zanim będzie w mojej bibliotece...

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku!

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony po sobie ślad. Pamiętaj, proszę, o podpisie - lubię wiedzieć z kim mam przyjemność dyskutować. ;)

Pozdrawiam!